Trener bez wiedzy to nie trener

Piłka jest podobnym sportem jak tenis, szachy czy rugby. Jak ktoś nie wytłumaczy pewnych ukrytych zadań taktycznych, to będziesz dalej tym przysłowiowym Januszem czy Grażyną. A niezwykłym doświadczeniem jest na pewno obejrzenie meczu np. z byłym reprezentantem Polski, który w trakcie transmisji może nieco zmienić twój pogląd na futbol. Problem w tym, że nie każdy jednak ma możliwość skorzystać z takiego przywileju.

Piłka nożna jest sportem, który rozwija się bardzo szybko. Trener, który nie zdobywa wiedzy – nie stoi w miejscu, a zwyczajnie się cofa. Szkolenia i kursy to nieodłączny element w życiu szkoleniowca, który chce osiągnąć sukces w pracy. Sławomir Majak niebawem będzie mógł poprowadzić każdy zespół w Polsce i Europie, a jego asystent Dawid Kroczek posiada najwyższe uprawnienia w kategorii piłki młodzieżowej w Europie.

Nie da się ukryć, że niemal każdy piłkarz grający w futbol miał trenera, który albo posiadał uprawnienia albo zwyczajnie ich nie miał, a szkolił. Często robił to „na nosa”, czyli zwyczajnie nie korzystając z żadnych źródeł wiedzy, opierał się na swoim doświadczeniu i realizował założenia szkoleniowe. Piłka rozwinęła się na tyle, że osoba bez kwalifikacji nie poprowadzi żadnego klubu piłkarskiego. No chyba, że „na słupa”, ale od tego twierdzenia odchodzimy.

Trener Sławomir Majak posiada pewne doświadczenie życiowe, którego nie zdobędzie się w żadnej szkole trenerów. Nie każdy może zagrać w reprezentacji Polski, poczuć smak piłki na najwyższym poziomie sportowym, czy poczuć właśnie „smak szatni” z Champions League. Jednak to doświadczenie nie wystarczy, aby po piłkarskiej karierze być szkoleniowcem. Dzięki Szkole Trenerów PZPN i zagranicznym stażom, ma szansę w przyszłości sięgnąć po podobne osiągnięcia z kariery piłkarskiej.

fot. pzpn.pl

Jestem na etapie kończenia kursu UEFA Pro w Szkole Trenerów PZPN, który trwa cały rok. Teraz czekają mnie końcowe egzaminy i obrona pracy dyplomowej. Praca jest na bazie własnych doświadczeń w klubie, który obecnie prowadzę. Opisujemy drużynę, struktury organizacyjne klubu oraz sztabu szkoleniowego. Egzamin będzie na przełomie marca i kwietnia. Dyplomy otrzymamy w lipcu podczas konferencji trenerów PZPN w Łodzi – mówi Sławomir Majak, trener Sokoła Konsport Aleksandrów.

Jak można przeczytać na stronie AWF w Białej Podlaskiej – od 2013 roku w obiektach Filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej mieści się Szkoła Trenerów PZPN. Dyrektorem placówki jest Stefan Majewski, który wraz z Dariuszem Pasieką (zastępcą dyrektora) i pracownikiem naukowym doc. dr Leszkiem Cicirko (wykładowcą bialskiego AWF) kierują procesem kształcenia polskich kadr trenerskich w piłce nożnej. Prowadzone programy szkoleniowe spełniają standardy UEFA, dzięki czemu kursanci mogą uzyskiwać najwyższe europejskie uprawnienia w piłce nożnej: UEFA PRO i UEFA Elite Youth A. Zajęcia prowadzą wykładowcy z całego świata, w tym szkoleniowcy kadr narodowych w piłce nożnej czy trenerzy przygotowania motorycznego.

Asystent trenera Sławomira Majaka – Dawid Kroczek – również w szkole trenerów zakończył pewien etap edukacji. Szkoleniowcowi karierę piłkarską przerwała poważna kontuzja doznana podczas meczu w Głownie. Jednak nie rozstał się z piłką i pokochał futbol w nieco innej postaci- czyli z ławki rezerwowych. A ciągłe podnoszenie kwalifikacji jest dość istotne zwłaszcza w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dobrze o tym wie były selekcjoner Andrzej Strejlau.

Trzeba patrzeć na dobór ludzi, którzy pracują z młodzieżą. Praca z dziećmi jest najtrudniejsza, a zarazem najgorzej opłacana. Trzeba mieć wiedzę z zakresu fizjologii, biologi czy biomechaniki. Zwłaszcza w dziedzinie szkolenia młodzieżowego muszą pracować fachowcy. PZPN zrobił bardzo dużo w tym kierunku – podkreśla Andrzej Strejlau w Loży Sportowej, programie Telewizji Aleksandrów Łódzki.

Dawid Kroczek obecnie jest asystentem trenera Sławomira Majaka, ale nie oznacza to, że z młodzieżą nie ma już nic wspólnego. A wręcz przeciwnie. Wiedza zdobyta przy tak doświadczonym szkoleniowcu, a zwłaszcza byłym piłkarzu, być może pozwoli mu wejść na wysoki poziom piłki seniorskiej. Doświadczeniem również może podzielić się z młodzieżą.

Mam skończony kurs UEFA Elite Youth A – jest to najwyższa licencja w Europie dla piłki młodzieżowej. Brakuje mi tylko UEFA Pro – zaznacza Dawid Kroczek.

Szkolenia, kursokonferencje, wymiana zdań i poglądów, podzielenie się wrażeniami z prowadzenia swoich drużyn oraz spotkania z jednymi z najlepszych trenerów na świecie, to droga rozwoju nie tylko indywidualnych zdolności, a zwłaszcza szeroko pojętej piłki nożnej. Trener musi być nie tylko dobrym teoretykiem, praktykiem czy motywatorem, a przede wszystkim świetnym wychowawcą dając jednocześnie przykład.

Na piłce nożnej zwłaszcza podczas największych światowych imprez znają się wszyscy. Z kim się nie rozmawia, to inna opinia na temat drużyny czy zawodnika. Piłka jest podobnym sportem jak tenis, szachy czy rugby. Jak ktoś nie wytłumaczy pewnych ukrytych zadań taktycznych, to będziesz dalej tym przysłowiowym Januszem czy Grażyną. A niezwykłym doświadczeniem jest na pewno obejrzenie meczu np. z byłym reprezentantem Polski, który w trakcie transmisji może nieco zmienić twój pogląd na piłkę. Problem w tym, że nie każdy jednak ma możliwość skorzystać z takiego przywileju.

A bogatą wiedzę i doświadczenie ma na pewno Robert Lewandowski. Unikalny piłkarz na Polskę. Trener może jechać na staż do Bayernu Monachium, ale na pewno nie może wejść do szatni Bayernu i posłuchać mądrych ludzi. Trener Adam Nawałka czy obecny selekcjoner Jerzy Brzęczek, z pewnością pytali Roberta o taktykę gry i umiejętności dotarcia sztabu szkoleniowego do drużyny czy indywidualnych zawodników. Pep Guardiola to jeden z najlepszych szkoleniowców na świecie. Kiedyś zmienił FC Barcelonę w drużynę, której nie dało się oglądać – w pozytywnym słowa znaczeniu – ponieważ grali tak dobrze taktycznie i potrafili się utrzymać dość długo przy piłce, że to już było nudne. Przerastali przeciwników. Tego właśnie warto życzyć każdemu trenerowi.

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Trener bez wiedzy to nie trener

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s